Dom Uncategorized EMERYCI INWESTUJĄ W ORLEN

Reklama

EMERYCI INWESTUJĄ W ORLEN

PZU i PKN Orlen to najchętniej wybierane przez inwestorów indywidualnych spółki na rachunkach IKE i IKZE w 2022 roku – wynika z danych udostępnionych „Parkietowi”.

PZU wciąż królem

Okazuje się, że najpopularniejszym papierem z GPW wybieranym w ramach indywidualnych kont emerytalnych oraz indywidualnych kont zabezpieczenia emerytalnego w 2022 r. były akcje PZU. Pojawiły się na rachunkach u największej liczby klientów w DM BOŚ, BM mBanku, BM PKO BP oraz Santander BM. Znalazły się także w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych instrumentów w BM Alior Banku (ten broker nie podaje szczegółowej kolejności).

Można mówić więc o dużej powtarzalności. PZU było bowiem także pierwszym wyborem inwestorów we wszystkich biurach w analogicznym zestawieniu za 2021 r.

Drugie miejsce przypadło tym razem PKN Orlen. Koncern także rok wcześniej był chętnie wybierany na IKE i IKZE, ale wtedy popularnością przegrywał z CD Projektem.

Na kolejnych miejscach zestawień widać już większe zróżnicowanie w zależności od tego, o jakim pośredniku mówimy. Generalnie jednak przeważają spółki z WIG20, takie jak PKO BP, Allegro, CD Projekt, KGHM czy Pekao.

– Duża popularność akcji największych firm z GPW na kontach IKE i IKZE może częściowo wynikać z faktu, że dla wielu osób takie konto może być początkiem przygody z giełdą oraz inwestowaniem i w takim wypadku wybierają oni spółki najbardziej znane. Największe spółki mogą być też postrzegane jako bezpieczne, potencjalnie jako wypłacające dywidendę, więc może być to nasza krajowa forma długoterminowych inwestycji typu „kup i trzymaj” – mówi Michał Krajczewski, kierownik zespołu doradztwa inwestycyjnego w BM BNP Paribas.

W przypadku decyzji inwestycyjnych w ramach IKE i IKZE istotną rolę odgrywa też czas. – Wybór papierów często zdeterminowany jest przez długi horyzont inwestycyjny, jaki zazwyczaj przyjmuje się dla inwestycji na rachunkach IKE/IKZE. Na tych rachunkach inwestorzy są mniej aktywni, za to preferują spółki, które proponują dodatkowe korzyści w postaci dywidendy lub programu lojalnościowego – podkreśla Eliza Dąbrowska, dyrektor w Noble Securities.

Jak jednak zauważa Grzegorz Koczwara, zastępca dyrektora BM Alior Banku, struktura portfela nie zależy od typu rachunku maklerskiego, ale od preferencji inwestycyjnych samych klientów.

– Gdy spojrzymy na najchętniej handlowane instrumenty na GPW przez inwestorów indywidualnych, mniej więcej będą one pokrywały się z tymi znajdującymi się w portfelach prowadzonych w ramach rachunków emerytalnych. Powód takiego działania wydaje się raczej oczywisty – klienci inwestują swoje środki w spółki, które znają, gdyż są to dla nich najbardziej transparentne inwestycje. Ponadto prawdopodobieństwo delistingu takich spółek w perspektywie roku czy nawet kilku lat jest raczej znikome, więc dla klientów są to te „bezpieczne” spółki w gronie aktywów, którym z natury przypisuje się wysokie ryzyko inwestycyjne – uważa Koczwara.

Pamiętaj o dywersyfikacji

Wśród ekspertów nie brak głosów, że również w ramach IKE i IKZE należy stawiać na dywersyfikację. – Warto rozszerzyć krąg swoich zainteresowań, gdyż wśród średnich i mniejszych spółek również możemy znaleźć podmioty posiadające stabilne biznesy z perspektywami rozwoju oraz zwiększania wyników i dywidendy, a bez ryzyka związanego np. z akcjonariuszem w postaci Skarbu Państwa – przypomina Krajczewski.

Może Ci się spodobać

Reklama