Nie jest to dobra wiadomość dla przyszłych emerytów. Od 1 czerwca 2024 r. zmienią się tablice średniego dalszego trwania życia dla kobiet i mężczyzn, co oznacza, że zmieni się również wysokość przyszłych emerytur. Okazuje się, że żyjemy coraz dłużej, co oznacza, że wyliczenia emerytur będą mniej korzystne. Mówiąc prościej, przyszłe wypłaty dla emerytów i rencistów będą niższe. Jakich emerytur mogą spodziewać się osoby, które złożą wniosek po 1 czerwca 2024 roku?
Od 1 czerwca 2024 r. obowiązywać będą nowe tablice średniego dalszego trwania życia, które są jednym z elementów obliczania wysokości przyszłych emerytur. Jaka wysokość świadczeń emerytalnych będzie ustalana zgodnie z nowymi zasadami?
Tablice trwania życia 2024. Polacy żyją coraz dłużej
Każdego roku Główny Urząd Statystyczny ustala przeciętną liczbę miesięcy dalszego trwania życia osób w danym wieku obliczaną na podstawie danych opartych na liczbie dożywających mężczyzn i kobiet z uwzględnieniem odpowiednich proporcji płci. Tablica trwania życia oparta jest w tym roku na danych o śmiertelności za 2023 r. Wynika z nich, że w ubiegłym roku odnotowano 408 tys. zgonów, czyli o 39 tys. mniej w stosunku do 2022 r. (447 tys.).
O ile dłużej żyją Polacy?
Jak tłumaczy ZUS, tablica przedstawia przeciętną liczbę miesięcy, jaką mają do przeżycia osoby w wieku od 30 do 90 lat. Każdy przedział wiekowy wzrasta o różną liczbę miesięcy. Oto kilka przykładów pokazujących, o ile dłużej będą żyli Polacy w porównaniu z wyliczeniami z ubiegłorocznych tablic:
- 30-latek będzie żył dłużej o 12,7 miesiąca,
- 60-latek będzie żył dłużej o 9,9 miesiąca,
- 80-latek będzie żył dłużej o 6,1 miesiąca.
Niższe emerytury po 1 czerwca 2024 r. – jak będą obliczane?
Co istotne, tablice trwania długości życia stanowią podstawę przyznawania emerytur lub doliczania składek na wnioski zgłoszone od 1 kwietnia 2024 r. do 31 marca 2025 r.
Tablica jest kluczowym elementem przy wyliczaniu emerytury dla osób urodzonych po 31 grudnia 1948 roku – podkreśla Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podlaskim.
Jak konkretnie wyliczane są emerytury?
Ustalenie wysokości świadczenia opiera się na prostym działaniu matematycznym – tłumaczy ZUS. Polega na tym, że trzeba podzielić zgromadzony kapitał emerytalny przez przeciętne dalsze trwanie życia wyrażone w miesiącach, które statystycznie emeryt powinien przeżyć. Im większy licznik oraz mniejszy mianownik, tym wysokość emerytury będzie wyższa.
Jeżeli umieralność jest mniejsza, tak jak miało to miejsce w ubiegłym roku, wówczas zwiększa się statystyczna długość średniego dalszego trwania życia. Im większa liczba miesięcy życia na emeryturze przyjęta do obliczenia, tym świadczenie jest niższe. W przypadku 60-latka, w tablicach, które będą obowiązywać od 1 kwietnia jego średnie dalsze trwanie życia wynosi 264,2 miesiąca. Dla osoby w wieku 65 lat wartość ta wzrosła o 8,9 miesiąca do 218,9 miesięcy.