Dom Nauka Bizantyjska moneta z twarzą Jezusa znaleziona w norweskich górach

Reklama

Bizantyjska moneta z twarzą Jezusa znaleziona w norweskich górach

Poszukiwacz skarbów odkrył tysiącletnią monetę przedstawiającą Jezusa Chrystusa podczas eksploracji gór w gminie Vestre Slidre, położonej w południowej Norwegii.

Należy zauważyć, że moneta, znana jako Histamenon nomisma, jest małym rodzajem monety, która po raz pierwszy weszła do obiegu około 960 r. n.e.

Należy zauważyć, że po jednej stronie znajduje się obraz Jezusa trzymającego Biblię, podczas gdy druga strona przedstawia braci Bazylego II i Konstantyna VII, niegdyś władców Cesarstwa Bizantyjskiego. Chociaż upadek zachodniej części Cesarstwa Rzymskiego nastąpił już w 476 r. n.e., Bizancjum, znane również jako Cesarstwo Wschodniorzymskie, przetrwało przez kolejne tysiąc lat.

Badacze szacują, że moneta została odlana między 977 a 1025 r. n.e. za panowania braci, na co wskazują trzy przerywane linie znajdujące się na krawędziach monety. Ten element projektu był szeroko rozpowszechniony w tym okresie. Dodatkowo na starożytnej monecie znajduje się kilka inskrypcji. Jeden z nich jest wykonany w języku łacińskim i brzmi: „Jezus Chrystus, władca tych, którzy rządzą”, a drugi z kolei jest wykonany w języku greckim i zawiera następujące słowa: „Bazyli i Konstantyn, cesarze Rzymian”.

Może Ci się spodobać

Reklama