Małże są dobrze znane ze swojej zdolności do wytwarzania pereł, ale dodatkowo niektóre z nich mogą również tworzyć cienkie nici białkowe, które wizualnie przypominają jedwab i są nazywane bissus. Był on używany do produkcji rzeczy z tak zwanego „jedwabiu morskiego”.
Należy zauważyć, że skład bissus różni się znacznie w zależności od gatunku, ale to właśnie od gatunków morskich, takich jak małże, pochodzi większość informacji znanych społeczności naukowej na ten temat. W nowej publikacji w PNAS naukowcy zbadali włókna tworzone przez dreissenę, inwazyjnego mieszkańca wód słodkich, który aktywnie przejmuje jeziora na kontynencie północnoamerykańskim.
W swojej pracy naukowcy wykorzystali spektroskopię, analizę dyfrakcji rentgenowskiej i proteomikę w celu ustalenia składu chemicznego i struktury dwuwarstw wytwarzanych przez Dreissena bissus. Ich odkrycia ujawniły, że podstawowe białko jest unikalne i składa się głównie z krystalicznych beta-sheetów, które z kolei są nieodłączne dla białek w jedwabiu pajęczym.
Jednocześnie naukowcy wskazali, że w nogach tych mięczaków syntetyzowane jest inne białko, strukturalnie przypominające spiralną cewkę, ale następnie jego struktura zmienia się pod wpływem działania mechanicznego i staje się podobna do białka pająka, pomagając dreissenom w mocowaniu się na dnie.