Dom Uncategorized Sekrety pysznych ryb: czego absolutnie nie należy robić podczas smażenia

Reklama

Sekrety pysznych ryb: czego absolutnie nie należy robić podczas smażenia

Wiele gospodyń domowych, wiedząc o zaletach ryby i jej smaku, często odmawia jej gotowania, preferując prostsze produkty, z którymi wszystko jest proste i jasne. Ale w rzeczywistości praca z różnymi rybami wcale nie jest trudna, najważniejsze jest poznanie podstawowych zasad i jasne zrozumienie, czego nie należy robić w żadnym wypadku. Pamiętając tylko o 10 zakazach, możesz gotować smacznie i poprawnie.

Zakazy smażenia ryb

Smażenie na patelni to najprostszy sposób na obróbkę cieplną ryb, który często podoba się wszystkim, czego nie można powiedzieć o gotowanych produktach lub gotowanych na parze. Aby ryba była naprawdę smaczna i soczysta, musisz wiedzieć o głównych zakazach, których ignorowanie może zepsuć posiłek:

  • Niska temperatura patelni. Powierzchnia musi być dobrze rozgrzana przed smażeniem, w przeciwnym razie będziesz musiał usunąć przyklejony produkt w kawałkach.
  • Częste przewracanie. Podczas pieczenia na powierzchni kawałka tworzy się skorupa, która pozwala zatrzymać wilgoć wewnątrz produktu. Biorąc pod uwagę, jak krucha jest ryba po ugotowaniu, lepiej zmniejszyć liczbę przewrotów i innych efektów mechanicznych na patelni do minimum. Jeśli dotykasz produktu zbyt często, skorupa zostanie uszkodzona, a płyn wypłynie, w wyniku czego brzydki wygląd, zaburzona konsystencja i niewystarczająca soczystość.
Рыба жарится на сковородке
  • Rozmrażanie w ciepłej lub gorącej wodzie. Jedynym prawidłowym sposobem rozmrażania tak delikatnego produktu, jak ryba, jest przejście z zamrażarki o ujemnej temperaturze do lodówki, w której utrzymuje się niska, ale dodatnia temperatura. Jeśli umieścisz go w gorącej wodzie, pozostawisz do rozmrożenia w upale lub natychmiast wrzucisz na patelnię, mięso po prostu się rozpadnie i nie będzie już działać z całym pięknym kawałkiem.
  • Ryby rzeczne bez moczenia. Wszystkie rodzaje ryb rzecznych mają specyficzny zapach i smak mułu, glonów. Ponadto zbiorniki słodkowodne są bardziej sprzyjającym środowiskiem dla rozwoju mikroorganizmów niż słona woda morska, więc konieczne będzie dodatkowe leczenie. Aby pozbyć się zapachu i zdezynfekować mięso, musisz namoczyć je w zimnej wodzie przez 1-2 godziny, a następnie umieścić w roztworze soli (łyżka stołowa na szklankę wody) na 10-15 minut.
  • Niewystarczające pieczenie. Ryby (zarówno rzeczne, jak i morskie) mogą zawierać pasożyty i niebezpieczne mikroorganizmy, więc lepiej nie jeść ich na surowo. Podczas smażenia należy zwrócić uwagę na to, aby kawałek był w pełni ugotowany.
  • Długie smażenie. Surowa ryba może być niebezpieczna, a rozgotowana okazuje się po prostu bez smaku i sucha, dlatego ważne jest, aby nie prześwietlać jej na patelni.

Każda ryba jest inna, gospodynie domowe używają własnego cięcia i ulubionej grubości kawałków, więc nikt nie powie uniwersalnego dokładnego czasu smażenia. Ale możesz użyć prostej formuły — na każdy centymetr grubości powinno być 3-4 minuty smażenia. Tak więc w przypadku steku z łososia 2,5–3 cm wystarczy 8-10 minut (4-5 minut z każdej strony).

  • Nie ma suchej ryby bez ciasta. Tłuste odmiany są doskonale smażone i okazują się smaczne z zastrzeżeniem temperatury i czasu, ale chude (dorsz, navaga, morszczuk srebrny, mintaj, flądra, sandacz) same w sobie okażą się zbyt suche i bez smaku. Na ratunek przyjdzie ciasto-ciasto z mąki i jajek, które natychmiast weźmie skórkę na patelni i zapobiegnie wysychaniu.
  • Smażenie ze skóry. Jeśli planujesz ugotować smażony filet, w żadnym wypadku nie umieszczaj go na gorącej patelni ze skórą — natychmiast się zwinie, a nawet kawałek nie zadziała. Najpierw usmaż stronę mięsa, a dopiero potem odwróć ją na skórę.
  • Duża ilość ryb na patelni. Aby uzyskać piękną i chrupiącą skórkę, między kawałkami powinna być odległość, nie mogą leżeć blisko, w przeciwnym razie będą bardziej duszone niż smażone. Lepiej nie spieszyć się i układać ryby w małych porcjach.
  • Zdejmowanie skóry przed smażeniem. Bez skóry podczas smażenia istnieje duże prawdopodobieństwo, że ryba po prostu rozpadnie się na kawałki — gotowe włókna po prostu nie będą się na nich opierać. Dlatego lepiej zostawić skórę i, jeśli to konieczne, usunąć ją po gotowości.

W przygotowaniu pysznej ryby ważne jest zrozumienie niuansów. Nie należy więc rozgotowywać ani nie przygotowywać produktu, często odwracać lub wcześniej usuwać skóry. Takie subtelności pozwolą uzyskać naprawdę przyzwoity wynik, a ryba zachwyci nie tylko korzyściami, ale także smakiem i wyglądem.

Może Ci się spodobać

Reklama